Details
Prva četiri poglavlja opisuju izgradnju mosta koja je započela u 16. veku, fokusirajući se na odnos između Abid-age i stanovnika Višegrada. U njemu su opisani srpski ustanci protiv turskih vlasti i kažnjavanje pobunjenika. U ovom delu romana pripovedač je usredsredio pažnju na lik Radisava, koji se usudio suprotstaviti Abid-agiju, pokušavajući da opstruira izgradnju mosta, ali i njegovu moć nad prevarenim stanovnicima, pa je zbog toga osuđen na nabijanje na kolac.
Drugi deo romana prikazuje sukob austrougarske vlasti i stanovnika Višegrada, ali na taj način se njihov sukob svodi na nivo svakodnevnog života, odnosno opisuje proces evropeizacije kasabe i ekonomskog zamaha. Ovi procesi dovode do suzbijanja kulturnih vrednosti i običaja kasabe, izazivajući otpor Višegrada. Ipak, mnogi od njih svesno ili nesvesno prihvataju novi način odevanja, nove izraze i promene u svakodnevnom životnom stilu. Jedini stanovnik koji do kraja odbija da se pokorava tuđim autoritetima je Ali-hodža, koji svojom prkosnom ravnodušnošću jasno stavlja do znanja da ne prihvata ništa što je tuđe i sa nepoverenjem sagleda sve postupke stranaca.
Treći deo romana odnosi se na događaje 20. veka, naime na Prvi svetski rat, koji je odnio mnoge ljudske živote i na kraju doveo do miniranja mosta. U ovom delu se ističu likovi mladih, obrazovanih građana Višegrada, čija osvešćena politička svest dovodi do međusobnih verbalnih sukoba.
Svi sukobi i životne priče Višegrađana povezane su sa okosnicom romana – mostom na Drini. U svakoj priči most ima novo značenje i sve priče povezane sa mostom čine jedinstvenu priču. Osim što povezuje dve obale, most igra ulogu u svakodnevnom životu Višegrađana, kao i u vojnim i političkim dešavanjima: na kapiji su se meštani Višegrada svakodnevno sretali i razmenjivali informacije, kasaba je postala putničko središte, a u vreme ustanka, ratnih događaja i epidemija zaraznih bolesti na mostu bila straža.