FAQ
Kako pravilno koristiti kontaktna sočiva?
1.Sa koliko godina se može početi sa nošenjem sočiva?
Kontaktna sočiva se mogu nositi u svim uzrastima. Čak ih i bebe nose u slučajevima kada imaju urođene visoke dioptrije. Deca u ranom uzrastu nose sočiva kada imaju veliku razliku u dioptriji između oba oka ili kada odbijaju da nose naočare.
Deca u školskom uzrastu mogu u dogovoru sa roditeljima da nose kontakna sočiva u zavisnostiod njihove zrelosti, motivacije i spremnosti da sami stavljaju, skidaju i održavaju sočiva. Ako deca ne žele da nose naočare, ili ako se bave sportom sočiva su jedino rešenje. Za decu je najbolje da nose dnevna sočiva jer nema mogućnosti infekcije i komplikacija.
2.Pravilno skidanje i odlaganje kontaktnih sočiva.
Operati ruke tečnim sapunom i obrisati papirnatim ubrusom.
Pripremiti kutijicu za odlaganje sočiva i u nju sipati svež rastvor za održavanje sočiva.
Levom rukom povući donji kapak na dole, kažiprstom desne ruke povući donji kraj sočiva na donji deo beonjače i uz pomoć kažiprsta i palca izvaditi sočivo.
Sočivo staviti na dlan, na sočivo sipati rastvor za održavanje sočiva, istrljati sočivo jagodicom kažiprsta, isperi i odložiti u kutijicu u kojoj se već nalazi rastvor. Sočivo je potrebno da pliva u rastvoru -sipajti dovoljno rastvora, oko 2/3.
Pravilnim stavljanjem, skidanjem i čuvanjem sočiva čuvate zdravlje vaših očiju.
3.Da li je potrebno da se sočiva dezinfikuju nakon svake upitrebe?
Kontakna sočiva je neophodno ispravno očistiti nakon svake upotrebe. Nakon svakog nošnja kontakno sočivo treba skinuti, očistiti, isprati i staviti u čistu kutijicu u kojoj je je stavljen svež rastvor za održavanje sočiva. Sočiva se nikada ne stavljaju u rastvor koji je već korišćen za čuvanje sočiva.
Sočiva se nose isključivo na zdravom oku. Ako postoji bilo kakva iritacija, srvenilo, žuljanje kontaka sočiva ne treba nositi.
Osobe koje koriste sočiva potrebno je da imaju i naočare za vid jer može da se pojavi alergija ili infekcija što ne dozvoljava korišćenje sočiva.